Kontynuacja działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy

1-1-DSC_2154Wniesienie wkładu do spółki jawnej założonej przez spadkobierców nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej na ich własny rachunek. Tak wynika z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 23 września 2015 r. na interpelację poselską.

Przedmiotowa sprawa dotyczyła zasad i możliwości kontynuacji przez spadkobierców działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez osobę zmarłą. Do biura poselskiego zgłosili się spadkobiercy osoby zmarłej, która przed śmiercią osobiście prowadziła działalność gospodarczą. Spadkobiercy nie mogą kontynuować działalności gospodarczej, nie ma też tu miejsca sukcesja podatkowa. Jak wskazali spadkobiercy, przedsiębiorstwo z dniem śmierci prowadzącego kończy działalność, pracownicy zostają bez pracy, pozostają zobowiązania, należności, a interes upada. Spadkobiercy, by kontynuować działalność, muszą w praktyce założyć nowy podmiot i ewentualnie wnieść masę spadkową aportem do tego nowego podmiotu. I tutaj pojawia się kolejny problem. A mianowicie – czy wartość wniesionego przez żonę i dzieci do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa, w tym m.in. towarów handlowych, w części dotyczącej udziału, który nabyty został w drodze spadku po mężu i ojcu, stanowi koszt uzyskania przychodów w spółce jawnej – w momencie ich sprzedaży.

Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów wyjaśnił, że z chwilą śmierci ustaje byt podatkowy osoby fizycznej. Jednocześnie, w przypadku zgonu podatnika wygasa nadany NIP. Mimo tego, spadkobierca może kontynuować działalność gospodarczą spadkodawcy na własny rachunek, dokonując wcześniej wszystkich niezbędnych czynności związanych z podjęciem własnej działalności gospodarczej. Natomiast takim prowadzeniem działalności gospodarczej na ich własny rachunek nie będzie wniesienie przez spadkobierców wkładu do spółki jawnej. Spółka jawna jest bowiem odrębnym od wspólników przedsiębiorcą – prowadzącym działalność we własnym imieniu i na własny rachunek.

Minister potwierdził też, że w przypadku odpłatnego zbycia towarów handlowych otrzymanych w drodze spadku, stanowiących wkład do tej spółki, nie znajduje zastosowania art. 22 ust. 8a pkt 2 ustawy o PIT, a więc towary te nie będą stanowiły kosztu podatkowego w momencie ich sprzedaży.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 34361 z 23 września 2015 r., sygn. DD2.054.35.2015.KOI

Źródło: www.sejm.gov.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s