Statut stowarzyszenia szczególnym rodzajem umowy.

1-1-DSC_2154Sąd Najwyższy wskazał, iż statuty są zasadniczo uznawane za szczególne rodzaje umów, a co za tym idzie postanowienia statutów mogą być kształtowane dowolnie, z uwzględnieniem jednak granic swobody kontraktowej.

Sąd Najwyższy rozpoznając skargę kasacyjną strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego, omówił charakter prawny statutu.

Charakter prawny statutu

Sąd Najwyższy przypomniał, że w świetle poglądów piśmiennictwa charakter prawny statutu budzi kontrowersje. Natomiast w orzecznictwie sądów dominuje stanowisko, że jest on szczególnym rodzajem umowy.

Interpretacja postanowień statutu

Sąd Najwyższy wskazał, iż powyższe założenie skutkuje tym, że postanowienia statutu powinny być tłumaczone według dyrektyw, wskazanych w art. 65 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje (§ 1), zaś w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu (§ 2). Powyższe zapatrywanie znajduje poparcie w szczególności w ugruntowanym dorobku orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zasada swobody umów

Sąd Najwyższy zaznaczył również, że do statutów znajduje zastosowanie zasada swobody umów. Tym samym postanowienia statutu mogą być kształtowane dowolnie, jednakże przy uwzględnieniu granic swobody, określonych w przepisie art. 3531 k.c. Na podstawie wskazanego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, o ile jednak jego treść lub cel nie będą sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Dopuszczalny zakres interpretowacji

Sąd Najwyższy, powołując się na poglądy orzecznicze, przypomniał również, że prawo do interpretowania statutu stowarzyszenia służyć ma przede wszystkim jego władzom i organom. Natomiast do kompetencji nadzorujących działania stowarzyszenia organów administracyjnych i sądów należy ocena, czy określona interpretacja przyjęta przez organy stowarzyszenia i praktyka stosowania przez nie postanowień statutu odpowiadają przepisom prawa.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 kwietnia 2015 r. w sprawie II CSK 392/14

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s