Działalność nierejestrowa czeka na podpis prezydenta

ecology-2985781_640Uchwalony we wtorek pakiet ustaw tzw. Konstytucja biznesu wprowadza nową instytucję działalności nierejestrowej. Będzie to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tego tytułu nie przekroczy w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Jedną w najważniejszych wydaje się zasada, zgodnie z którą, co nie jest prawem zabronione, będzie dozwolone, oraz reguła domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Konstytucja biznesu zakłada również wprowadzenie ulgi na start. Ma ona polegać na zwolnieniu początkującego przedsiębiorcy z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto zniknąć ma również obowiązek posługiwania się w kontaktach z urzędami numerem REGON. W większości przypadków dla identyfikacji wystarczającym będzie NIP.

Nie trzeba będzie zatem rejestrować firmy, jeśli miesięczne przychody będą niższe niż 1050 zł (połowa najniższego wynagrodzenia). Problemem może być jednak udowodnienie wysokości przychodu. Z pełną oceną trzeba oczywiście poczekać do czasu, gdy nowe przepisy zaczną być stosowane.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

2 komentarze do “Działalność nierejestrowa czeka na podpis prezydenta

 1. „Konstytucja biznesu wprowadza nową instytucję działalności nierejestrowej. Będzie to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tego tytułu nie przekroczy w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.”
  Jak osoba miałaby zarobić połowę średniej krajowej nie wykonując przy tym żadnej działalności gospodarczej.

  Prosiłbym o wyjaśnienie 😉

  Polubienie

  • Dziękuję za istotne pytanie. Opieramy się tutaj oczywiście na nowej regulacji, która w praktyce będzie powodować szereg wątpliwości praktycznych, przynajmniej na samym początku jej funkcjonowania na rynku. Zgłoszona przez Pana wątpliwość wynika z nałożenia się dwóch warunków, przy czym warunek górnej granicy przychodu jest warunkiem na przyszłość, podczas gdy warunek nieprowadzenia rejestrowanej działalności gospodarczej jest warunkiem z przeszłości. Podstawowym warunkiem będzie zatem ten drugi i dopiero osoba, która do tej pory nie prowadziła rejestrowanej działalności gospodarczej będzie mogła podjąć się wykonywania działalności nierejestrowej. Z chwilą jej podjęcia będzie musiała z kolei spełniać warunek górnej granicy przychodu. Analogicznie było z niższymi składkami na ZUS w pierwszych 2 latach prowadzenia działalności gospodarczej. Mianowicie tylko osoby, które wcześniej nie prowadziły działalności mogły skorzystać z takiej „promocji” – to był też warunek odnoszący się do przeszłości.
   W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, chętnie odpowiem na dodatkowe pytania 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s