Darowizna pieniędzy musi być w formie przelewu lub przekazu

money-2180330_640Warunki korzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn nie są uciążliwe. Obowiązek zgłaszania do urzędu dotyczy tylko niektórych darowizn. Zgłasza się tylko takie przekazania, które przekraczają pewne wartości – wyjaśnia MF.

Pieniądze przekazywane w najbliższej rodzinie mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem jest, aby środki były przekazane za pośrednictwem banku w formie przelewu.

Gotówka bez prawa do zwolnienia

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w interpretacji z 09.05.2018 r., nr 21588, dla skorzystania ze zwolnienia nie ma wymogu posiadania rachunku przez obdarowanego ani przez darczyńcę. Otrzymanie środków pieniężnych może być udokumentowane także przekazem pocztowym. 

Resort finansów zwrócił uwagę, że obowiązek zgłaszania i udokumentowania organowi podatkowemu nabytego majątku w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego. Jeśli chodzi o darowizny w najbliższej rodzinie zgłoszenia wymagają przekazania wyższe niż 9637 zł. Jest to limit pięcioletni.

Zwolnienie wyjątkiem od zasady

Zdaniem MF kryteria zwolnienia stanowiącego odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania muszą być obiektywne i sprawdzalne, co byłoby trudne do określenia, w przypadku przekazywania pieniędzy w gotówce, tym bardziej, że ustawodawca nie określił limitu zwolnienia. Ma to zapobiegać uchylaniu się podatników od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zakresie dochodów ze źródeł nieujawnionych, bądź nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach. 

Ministerstwo Finansów dobrze ocenia funkcjonowanie przepisów w tym zakresie i w najbliższym czasie nie planuje żadnych zmian.

źródło: http://www.mf.gov.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s