Zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami po 1 stycznia 2016r.

1-DSC_2154Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia br., daje samorządom możliwość wprowadzenia zwolnienia dla rodzin wielodzietnych z opłat za gospodarowanie odpadami, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 6k ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy, w drodze uchwały, mogła zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Nowelizacja wprowadziła możliwość zwolnienia przez radę gminy w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi również rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny, tj. rodzin, w których rodzice/rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w określonym wieku bądź legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Źródło: www.prezydent.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s