W dniu 28 czerwca 2015r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane (ustawa z dnia 20 lutego 2015r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane i innych ustaw).
Poniżej przedstawiam krótkie i uproszczone zestawienie zmienionych elementów procesu inwestycyjnego:
- Zniesiony został wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku należy jedynie zgłosić budowę z projektem budowlanym i dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia. Ustawa pozostawia możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli inwestor uzna, że jest to
dla niego korzystniejsze. - Inwestor może rozpocząć wszystkie roboty budowlane, na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron postępowania. W praktyce chodzi o sytuację, kiedy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Do tej pory roboty budowlane można było rozpocząć na podstawie decyzji ostatecznej. Nowe rozwiązanie oznacza pominięcie czasu oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji.
- Uproszczone zostały formalności dotyczące projektu budowlanego. W praktyce oznacza to ograniczenie obowiązkowych elementów projektu budowlanego przez likwidację obowiązku dołączania do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Do tej pory organ administracji nie miał wyznaczonego terminu na wezwanie do uzupełnienia braków. W praktyce nowy przepis przyspieszy działania organów wydających pozwolenia na budowę.
- Zlikwidowany został obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Do tej pory inwestor na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót musiał powiadomić o tym nadzór budowlany.
- Rozszerzony został katalog obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia (zgłoszenie zastąpiło wydawane pozwolenie na użytkowanie). Procedura zgłoszenia dotyczy: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych (składów, chłodni, hangarów, wiat), budynków kolejowych (nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowni, strażnic przejazdowych, myjni taboru kolejowego), a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.
- Skrócony został czas oczekiwania na tzw. milczącą zgodę na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji). Z 21 do 14 dni – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.
- Wprowadzona została możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej.
Wprowadzone zmiany mają za zadanie ułatwienie i przyspieszenie realizacji projektów budowlanych w zakresie bezpośrednio interesującym prywatnego inwestora, w domyśle ustawodawcy – budującego dla własnych potrzeb mieszkaniowych.
Od wejścia w życie nowelizacji jest jeszcze zbyt mało danych dla oceny skuteczności wprowadzonych zmian. W ramach bieżącej działalności Kancelaria będzie monitorować skutki zmian, o czym z pewnością poinformujemy na niniejszym blogu.
Autor: Marcin Lampart – radca prawny