Indywidualny rachunek podatkowy

income-tax-491626_1920Na wzór ZUS,  Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić indywidualny rachunek podatkowy dla każdego podatnika. Zastąpić ma liczne konta bankowe urzędów skarbowych przeznaczone do wpłat CIT, PIT i VAT.

Zgodnie z nowelizacją przepisów indywidualny rachunek podatkowy będzie obowiązywał od 01 stycznia 2020 roku.

Z dniem 31 grudnia 2019 zlikwidowane zostaną konta bankowe 400 urzędów skarbowych przeznaczone do gromadzenia w/w danin.

Każdy podatnik będzie mógł pobrać swój numer rachunku po podaniu numeru identyfikatora podatkowego ze strony www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym.

Zgodnie z zapowiedziami MF planuje w czwartym kwartale tego roku uruchomienie tzw. generatora mikrorachunków podatkowych. Będzie on działał całodobowo a numer swojego mikrorachunku podatkowego będzie można uzyskać w dowolnym momencie np. korzystając z urządzenia mobilnego (telefonu, tabletu itp.).

Mikrorachunek podatkowy nie będzie zawierał historii wpłat, jak ma to miejsce w przypadku jednego konta dla składek ZUS, gdzie podział wpłat można sprawdzić na platformie ZUS PUE.

Docelowo zaksięgowanie wpłat będzie można sprawdzić logując się na swój profil na Portalu Podatkowym, gdzie podatnik będzie miał dostęp do swoich informacji podatkowych. Jest to element projektu e-Urząd Skarbowy, nad którym pracuje MF.

Jeśli chodzi o nadpłaty to nie będą zwracane na indywidualny rachunek podatkowy lecz na konto bankowe zgłoszone przez podatnika w urzędzie podatkowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s