Prawo pracy – zmiany od 1 stycznia 2019r.

paperwork-3154814_1920Kancelaria informuje o ostatnich zmianach w przepisach prawa pracy, które mogą mieć znaczenie dla prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej.

 

  • Od 1 stycznia 2019r. uległa zmianie wysokość minimalnego wynagrodzenia: minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70zł, a minimalne wynagrodzenie 2.250zł. Stawka godzinowa jest istotna szczególnie w przypadku zawierania umów typu umowa zlecenie, gdzie określa się jedyną kwotę w okresie miesięcznym – kwota ta jako iloczyn faktycznej ilości godzin wykonywania zlecenia i stawki godzinowej nie może prowadzić do zmniejszenia stawki poniżej kwoty 14,70zł/h.
  • Od 1 stycznia 2019r. jako zasadę przyjmuje się wypłatę wynagrodzenia przelewem na wskazany przez pracownika rachunek bankowy, chyba że pracownik złoży wniosek o wypłatę do rąk własnych w gotówce. W przypadku pracowników, którzy jeszcze przed zmianą przepisów pobierali wynagrodzenie w gotówce, pracodawca powinien ich poinformować o obowiązku podania rachunku do przelewania wynagrodzenia bądź do złożenia wniosku o dalszej wypłacie wynagrodzenia w gotówce.
  • Od 1 stycznia 2019r. zmianie ulegają zasady i okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej. Pracodawca może podjąć decyzję, czy przechowywać je w formie papierowej czy też elektronicznej. Jednocześnie dla osób nowozatrudnianych (po 1 stycznia 2019r.) akta pracownicze muszą być przechowywane przez okres 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym ustał stosunek pracy/umowa zlecenia. Z kolei dla pracowników zatrudnionych w okresie pomiędzy 1 stycznia 1999r. do 31 grudnia 2018r., okres przechowywania akt można skrócić pod warunkiem jednak przekazania do ZUS oświadczenia ZUS OSW oraz złożenia raportu informacyjnego ZUS RIA. Dla pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999r. nie ma możliwości skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych.
  • Z dniem 11 stycznia 2019r. zmianie ulega art. 886 §1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiana ta jest o tyle istotna dla przedsiębiorców będących pracodawcami, gdyż przewiduje dla pracodawców, którzy nie wykonają obowiązków określonych w art. 881 § 3 i 4 (tj. nie wykonanie zajęcia wynagrodzenia i nieprzekazanie go komornikowi) jak również, którzy w przepisanym terminie nie złożą oświadczenia przewidzianego w art. 882, ewentualnie zaniedbają przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy, wymierzenie grzywny przez komornika, do wysokości 5.000zł. Przepis ma na celu wzmocnienie egzekucji przede wszystkim wobec dłużników alimentacyjnych, ale jak wyżej wskazano, dla pracodawcy wiąże się z koniecznością dopilnowania, aby wykonać obowiązki związane z zajęciem wynagrodzenia, pod rygorem wysokiej grzywny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s