Faktura na nazwisko przedstawiciela ustawowego nie pozbawi małoletniego ulgi

1-teczka-marcin-lampart-v01Małoletni nie straci ulgi mieszkaniowej, gdy pozwolenie na budowę domu oraz faktury związane z tą budową będą wystawione na matkę, jako jego przedstawiciela ustawowego. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19.07.2017 r.

Sprawa dotyczyła sposobu udokumentowania wydatków poniesionych na budowę przez małoletniego dla celów mieszkaniowych. Chodziło o małoletnią, która wraz z bratem i matką odziedziczyli w równych częściach dom po zmarłym. Wszyscy członkowie rodziny w nim zamieszkiwali. Dwa lata później nieruchomość została sprzedana za zgodą sądu rodzinnego przez matkę małoletniej. Pieniądze ze sprzedaży domu w kwocie 1/3 wartości domu zostały umieszczone na osobistym koncie bankowym małoletniej.

Matka małoletniej kupiła jednak działkę budowlaną, która w udziale 1/3 należy również do małoletniej i na której zamierzają wybudować dom ze środków wspólnych. Małoletnia chce przeznaczyć swoją część pieniędzy ze sprzedaży domu rodzinnego na budowę nowego, wspólnego domu. Powstało jednak pytanie, czy małoletnia będzie zwolniona z podatku, jeżeli faktury z budowy domu będą wystawiane tylko na matkę i czy pozwolenie na budowę może być wydane tylko na matkę?

Według małoletniej nie ma znaczenia, na kogo są wystawiane faktury oraz nie ma konieczności wnioskowania o wystawienie pozwolenia na budowę również na nią – wystarczy na matkę. Jeżeli matka uzyska pozwolenie na budowę na ich wspólnej działce, to ona jako współinwestor nie łamie prawa ani nie dopuszcza się samowoli budowlanej, również inwestując na tej działce. Zdaniem małoletniej, ważne, że środki ze sprzedaży domu po ojcu inwestuje na cele budowlane na działce, która również jest jej własnością.

Fiskus się zgodził. Organ uznał, że jeśli przedstawiciel ustawowy osoby małoletniej dokona wydatkowania środków w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych małoletniego i takie wydatki dokumentowane będą fakturami wystawionymi na przedstawiciela ustawowego, to wówczas wydatki takie korzystać będą ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Możliwość zwolnienia dotyczy oczywiście tylko wydatków poniesionych od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku, w którym zbyto nieruchomość. Należy jednak mieć na uwadze, że w takiej sytuacji organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających bądź na etapie postępowania podatkowego może domagać się udowodnienia faktu, że te środki w rzeczywistości pochodzą ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku. Fakt ten udowodnić będzie musiał jednak podatnik lub jego przedstawiciel ustawowy.

Natomiast w kwestii pozwolenia na budowę organ wyjaśnił, że pozwolenie na budowę winno być wystawione na podatnika, który chce skorzystać z ww. zwolnienia w związku z ponoszeniem wydatków na budowę własnego budynku mieszkalnego, ponieważ jest ono niezbędne do wykonania robót budowlanych. Ponieważ jednak w sprawie chodzi o osobę niepełnoletnią, której przedstawicielem ustawowym jest jej matka, a budowa ich wspólnego domu będzie realizowana na ich gruncie, którego są współwłaścicielami, to będzie mogła skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Istotne jest, bowiem, że małoletnia jest współwłaścicielem gruntu, na którym budowany jest dom oraz że budowa finansowana będzie również z jej środków.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19.07.2017 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4011.60.2017.2MM

 

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z 15.09.2017 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s