Mieszkaniec nie ma zagwarantowanego prawa parkowania na drodze publicznej

1-teczka-marcin-lampart-v01Fakt bycia mieszkańcem lokalu przy drodze publicznej nie gwarantuje prawa do parkowania na tej drodze – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

 

Starosta zatwierdził zmianę organizacji ruchu, polegającą między innymi na wprowadzeniu na stałe całkowitego zakazu zatrzymywania się pojazdów na drodze publicznej.

Jedna z mieszkanek gminy zaskarżyła uchwałę do sądu administracyjnego.

Tłumaczyła, że wprowadzony zakaz całkowitego zatrzymywania się utrudnia mieszkańcom codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Wielu posiada małe dzieci, w związku z tym parking w pobliżu domu jest konieczny. Dzieci muszą być odwożone do szkoły jak również do lekarza.

WSA uznał skargę za bezzasadną. W ocenie sądu argumentacja kobiety nie uzasadnia stwierdzenia naruszenia jej chronionego prawnie interesu.

Fakt, że jest ona mieszkańcem lokalu przy drodze publicznej, nie gwarantuje jej prawa do parkowania na tej drodze.

Zatem w żaden sposób zatwierdzona zmiana organizacji ruchu nie ogranicza skarżącej prawa do korzystania z ulicy ani też jakichkolwiek innych uprawień wynikających z przepisów Prawa  o ruchu drogowym – uznał sąd.

Można co najwyżej mówić o interesie fatycznym skarżącej polegającym na tym, że umożliwienie parkowania pojazdu na drodze publicznej ułatwiłoby skarżącej pokonywanie drogi pomiędzy pojazdem a jej lokalem mieszkalnym, bo taka droga byłaby o wiele krótsza niż odległość między jej mieszkaniem a pozostawionym pojazdem na parkingu.

Postanowienie WSA w Krakowie z 7.03.2017 r., sygn. akt III SA/Kr 1716/16, nieprawomocne

 

Data publikacji: 28 czerwca 2017 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s