Ryczałt od prywatnego użytkowania firmowego auta nie obejmuje paliwa

1-teczka-marcin-lampart-v01Ryczałtowo określona wartość nieodpłatnego świadczenia będzie obejmowała wyłącznie koszty wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, a w związku z tym, również do których poniesienia wnioskodawca będzie zobowiązany niezależnie od tego, czy pracownik będzie wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych, czy też nie.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 31 sierpnia 2016 r. Zdaniem występującej o interpretację spółki, wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, o której mowa w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje wszelkie świadczenia spółki na rzecz pracownika wynikające z tego tytułu, do których należy zaliczyć w szczególności koszt zakupu samochodu lub koszty rat leasingowych, koszty ubezpieczeń, koszty zakupu paliwa i pozostałych materiałów eksploatacyjnych, koszty serwisowania i napraw, i tym podobne wydatki warunkujące możliwość używania samochodu.

Organ podatkowy uznał stanowisko przedstawione we wniosku o interpretację za nieprawidłowe, gdyż ryczałtowo określona wartość świadczenia obejmuje wyłącznie koszty pracodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych. Będą to zatem koszty użytkowania samochodu: bieżące naprawy, przeglądy, wymiana części eksploatacyjnych np. wymiana opon, do których poniesienia wnioskodawca jest zobowiązany niezależnie od tego, czy pracownik będzie wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych, czy też nie.

Organ podatkowy nie zgodził się też z opinią wnioskodawcy, że koszty paliwa zużytego przez pracownika w ramach nieodpłatnego użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych zawierają się w kwocie ryczałtu określonej przepisem art. 12 ust. 2a ustawy o PIT. Wskazał, że ryczałtowo określona wartość przedmiotowego nieodpłatnego świadczenia nie obejmuje kosztów zakupu paliwa. W sytuacji zatem, gdy pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać wydatki pracownika na paliwo zużyte w innych celach niż służbowych, wówczas wartość tego paliwa będzie stanowić opodatkowany przychód pracownika ze stosunku pracy, którego wysokość należy ustalać na podstawie art. 12 ust. 2 i 3 tej ustawy.

Organ nie zgodził się również z twierdzeniem wnioskodawcy, by koszt zakupu samochodu lub koszty rat leasingowych obejmowały wartość nieodpłatnego świadczenia związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. Wnioskodawca nabywa samochody na swoją własność lub je użytkuje na podstawie umów leasingowych, natomiast pracownik tylko wykorzystuje te samochody do celów prywatnych. Koszty nabycia tych samochodów nie wchodzą zatem w zakres nieodpłatnego świadczenia związanego z ich wykorzystywaniem przez pracownika.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2016 r., IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK

 

Źródło: www.mf.gov.pl

1 komentarz do “Ryczałt od prywatnego użytkowania firmowego auta nie obejmuje paliwa

  1. Fajnie, że opisaliście ten temat. Ja do tej pory cały czas wrzucałam w koszty paliwo za użytkowanie samochodu. Samemu ciężko jest być na bieżąco ze wszystkimi przepisami, gdybyście nie opisali tej sprawy, to długo bym się o niej nie dowiedziała. Dziękuję i pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s