Wspólnik nie wrzuci w koszty zaległości w PCC

1-1-DSC_2154Zapłacony PCC, związany z przekształceniem sp. z o.o. w spółkę komandytową, może stanowić koszt uzyskania przychodów. Kosztem nie są jednak już odsetki od zaległości podatkowych w PCC. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2015 r.

W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się komandytariusz istniejącej spółki komandytowej powstałej wskutek przekształcenia spółki z o.o. Spółka komandytowa jest następcą prawnym przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Komandytariusz wskazał, że ponieważ istniały wątpliwości, czy w PCC powstał obowiązek podatkowy w związku z uchwałą o przekształceniu spółek, to podatek nie został zapłacony. Po dokonaniu dodatkowych analiz, spółka komandytowa zawiadomiła fiskusa o niezłożeniu w terminie deklaracji PCC-3 i nieuiszczeniu należnego podatku. Należność w kwocie nieco ponad 51 tys. zł oraz odsetki za zwłokę w wysokości nieco ponad 1,3 tys. zł zostały uiszczone.

Komandytariusz zapytał fiskusa, czy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na uiszczenie PCC wraz z odsetkami za zwłokę stanowić będą dla niego, jako wspólnika spółki komandytowej, koszt uzyskania przychodu w PIT w wysokości proporcjonalnej do jego prawa do udziału w zysku w ww. spółce komandytowej.

Sam wspólnik uważa, że tak. Fiskus uważa, że wspólnik do kosztów może wrzucić tylko wydatki poniesione na zapłatę PCC. Nie ma takiej możliwości, jeżeli chodzi o odsetki od zaległości podatkowych w PCC. Fiskus uznał, że co do zasady, zapłacony przez spółkę komandytową PCC, związany z przekształceniem sp. z o.o. w spółkę komandytową w sposób pośredni wpłynie na uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów z prowadzonej przez tą spółkę pozarolniczej działalności gospodarczej. Może więc stanowić koszt uzyskania przychodów w tej działalności w dacie jego poniesienia. Jednakże daty jego poniesienia nie należy utożsamiać z dniem zapłaty, lecz z dniem ujęcia wydatku w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanego dowodu potwierdzającego jego poniesienie.

Do kosztów uzyskania przychodu wspólnik nie może natomiast zaliczyć tej części poniesionych wydatków, jaka przypada na uregulowanie odsetek od zaległości podatkowych w PCC. Wydatki na zapłatę tych odsetek nie mogą bowiem stanowić kosztów uzyskania przychodu. Zostały one przez ustawodawcę wyłączone z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 sierpnia 2015 r., sygn. akt IBPB-1-1/4511-269/15/ŚS, LEX nr 271198

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s