Sąd Apelacyjny w Łodzi wskazał, że dopuszczalne jest uznanie kserokopii za dokument świadczący o istnieniu oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej, jeśli na tym dokumencie znajduje się adnotacja „o zgodności z oryginałem”.
Sąd Apelacyjny w Łodzi, rozpoznając apelację organu rentowego w sprawie o emeryturę, zajął się problematyką uznania kserokopii dokumentu prywatnego za miarodajny dowód w postępowaniu sądowym.
Sąd Apelacyjny przypomniał, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego, warunkiem uznania kserokopii za dokument jest umieszczenie na niej zaopatrzonego podpisem poświadczenia jej zgodności z oryginałem dokumentu. Dla uznania kserokopii za dokument świadczący o istnieniu oryginału o odwzorowanej w niej treści niezbędne jest więc oświadczenie o istnieniu dokumentu o treści i formie odwzorowanej kserokopią. Takim oświadczeniem będzie umieszczone na kserokopii i zaopatrzone podpisem poświadczenie zgodności kserokopii z oryginałem. Dopiero wtedy można uznać kserokopię za dokument świadczący o istnieniu oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej.
Jeśli więc strona dysponuje kserokopią oryginału dokumentu, posiadającego adnotację poświadczającą za zgodność z oryginałem, to taka „kopia” stanowi uwiarygodnienie istnienia oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej. Dopuszczalne jest wówczas czynienie ustaleń w postępowaniu dowodowym przez sąd na podstawie takiej kopii dokumentu. Jeśli sąd oprze się na kopii pisma zawierającego poświadczenie co do zgodności jej treści z oryginałem dokumentu, to nie przekracza wówczas granicy swobodnej oceny dowodów.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie III AUa 298/14