Kopia dowodem tylko pod pewnymi warunkami

1-1-DSC_2154Sąd Apelacyjny w Łodzi wskazał, że dopuszczalne jest uznanie kserokopii za dokument świadczący o istnieniu oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej, jeśli na tym dokumencie znajduje się adnotacja „o zgodności z oryginałem”.

Sąd Apelacyjny w Łodzi, rozpoznając apelację organu rentowego w sprawie o emeryturę, zajął się problematyką uznania kserokopii dokumentu prywatnego za miarodajny dowód w postępowaniu sądowym.

Sąd Apelacyjny przypomniał, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego, warunkiem uznania kserokopii za dokument jest umieszczenie na niej zaopatrzonego podpisem poświadczenia jej zgodności z oryginałem dokumentu. Dla uznania kserokopii za dokument świadczący o istnieniu oryginału o odwzorowanej w niej treści niezbędne jest więc oświadczenie o istnieniu dokumentu o treści i formie odwzorowanej kserokopią. Takim oświadczeniem będzie umieszczone na kserokopii i zaopatrzone podpisem poświadczenie zgodności kserokopii z oryginałem. Dopiero wtedy można uznać kserokopię za dokument świadczący o istnieniu oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej.

Jeśli więc strona dysponuje kserokopią oryginału dokumentu, posiadającego adnotację poświadczającą za zgodność z oryginałem, to taka „kopia” stanowi uwiarygodnienie istnienia oryginału o treści i formie w niej odwzorowanej. Dopuszczalne jest wówczas czynienie ustaleń w postępowaniu dowodowym przez sąd na podstawie takiej kopii dokumentu. Jeśli sąd oprze się na kopii pisma zawierającego poświadczenie co do zgodności jej treści z oryginałem dokumentu, to nie przekracza wówczas granicy swobodnej oceny dowodów.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie III AUa 298/14

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s