Nieprecyzyjne zapisy SIWZ stanowią rażące naruszenie prawa

1-DSC_2154-001Niejednoznaczne i niejasne postanowienia SIWZ nie mogą być interpretowane na niekorzyść wykonawców i nie mogą prowadzić do ich eliminacji z udziału w postępowaniu – orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku.

W przetargu będącym przedmiotem sprawy zamawiający w sposób nieprecyzyjny i wewnętrznie sprzeczny opisał przedmiot zamówienia oraz sposób obliczenia ceny. W efekcie, w każdej z trzech złożonych ofert wykonawcy w sposób odmienny dokonali oszacowania wynagrodzenia za realizację zamówienia.

Zamawiający obarczył negatywnymi konsekwencjami niejednoznacznych zapisów SIWZ dwóch z trzech wykonawców i odrzucił ich oferty z powodu błędu w obliczeniu ceny. Co ciekawe, z trzecim wykonawcą podpisano umowę, mimo iż on także obliczył cenę oferty w sposób odmienny niż wynikało to z zapisów SIWZ. Prezes UZP uznał taką sytuację za niedopuszczalną.

W pozwie o stwierdzenie nieważności umowy Prezes Urzędu podkreślił, iż niejasne zapisy SIWZ dot. opisu przedmiotu zamówienia i sposobu obliczenia ceny stanowią rażące naruszenie p.z.p. Zamawiający powinien poprawić omyłki we wszystkich ofertach złożonych przez wykonawców i dopiero po tej czynności mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zamawiający jednak zdecydował się na odrzucenie dwóch ofert z powodu błędu w obliczeniu ceny i zaniechanie poprawienia omyłek.

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał powództwo i stwierdził, że skoro oferty zostały przygotowane w oparciu o SIWZ, a ich treść odpowiadała jednej z możliwych interpretacji warunków zamówienia określonych przez zamawiającego, to nie było podstaw do ich odrzucenia. Ponadto, zdaniem składu orzekającego, zamawiający dysponował wszystkimi danymi niezbędnymi do dokonania poprawienia omyłek we wszystkich ofertach i był do tego zobligowany. Wybór oferty najkorzystniejszej w tych okolicznościach był rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji – zawarta umowa jest nieważna.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 10 lipca 2015 r. (sygn. akt I C 2/15).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s